objawy krzywicy u dzieci

Objawy krzywicy

Krzywica jest chorobą, wieku dziecięcego. Może dać o sobie znać w pierwszych miesiącach życia, lub w późniejszych okresach rozwoju. Jest groźna, ponieważ nieleczona, może sprawiać dziecku ogromy ból i dyskomfort a także uniemożliwiać w przyszłości normalne funkcjonowanie.

Jak rozpoznać krzywicę?

Pierwszym, niepokojącym objawem, jaki możemy zaobserwować u dzieci, już w pierwszych miesiącach życia, to nadmierna potliwość głowy dziecka. Objawia się szczególnie mocno podczas karmienia. Często występuje także pogorszenie łaknienia, gorsze samopoczucie, rozdrażnienie, niejednokrotnie zaparcia i problemy z zarastaniem ciemiączek.
Jeśli krzywica ujawnia się w późniejszym okresie życia, możemy zaobserwować nieprawidłowy rozwój układu kostnego, np. deformacje czaszki – spłaszczenie, rozmiękczenie kości potylicy itp. poza tym, zmniejszony obwód klatki piersiowej i zgrubienia pewnych fragmentów kości.

Kiedy dziecko opanowuje umiejętność siadania i chodzenia, możemy zaobserwować koślawość pięt, skoliozy, lordozy, zniekształcenie kości miednicy, problemy z układem kolan: wygięcie w literę O, lub kolana skierowane do środka w kształcie litery X.
Poziom witaminy D3 powinniśmy zbadać również, jeśli pojawiają się problemy z wykształceniem koron zębowych, lub wyżynaniem się nowych zębów, w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe.

Ponadto przy krzywicy występują:

  • żabi brzuch – deformacja klatki piersiowej
  • osłabienie mięśni
  • opóźnienie wzrostu
  • obniżenie odporności

Naszą czujność, powinny wzbudzić wszelkie znaczące opóźnienia w rozwoju umiejętności, wzrostu, spłaszczenia i deformacje w obrębie czaszki i klatki piersiowej, oraz nadmierne wyginanie klatki piersiowej, np. garbienie.

Aby uniknąć problemu krzywicy, podstawową zasadą jest prawidłowa suplementacja witaminy D3 oraz częsta ekspozycja na promienie słoneczne. Dla dzieci urodzonych w terminie, z prawidłową wagą urodzeniową odpowiednią dawką witaminy D3, jest 400 IU na dobę.