Przyczyny powstania krzywicy

Przyczyny krzywicy

Na samym początku tekstu warto pochylić się nad tym, czym jest krzywica i skąd ona właściwie się bierze. W przeszłości krzywica była chorobą, która była dość powszechna zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Przełom nastąpił na początku wieku XX, kiedy to poznano lepiej jej przyczyny i wypracowano metody zapobiegania jej.

Skąd bierze się krzywica? Czyli przyczyny jej powstawania.

Krzywica najczęściej pojawia się u małych dzieci i jest spowodowana faktem, niedoboru witamy D w organizmie malucha. Witamina D jest produkowana w skórze dzięki promieniowaniu słonecznemu lub też w wyniku odpowiedniej diety. Fakty te sprawiają, że to właśnie małe dzieci najczęściej mają problem z krzywicą, gdyż ich kontakt ze słońcem ze względu na młody wiek nie jest duży a dieta nie zawsze, zabiera odpowiednie ilości witaminy D.

Oprócz niedoboru witaminy D, do innych czynników, które sprzyjają rozwojowi, krzywicy u dzieci należą:

  • nieprawidłowe żywienie, na przykład niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu. Taka sytuacja następuje w momencie, kiedy dziecko spożywa duże ilości mleka pochodzącego od matki lub też mleka krowiego. Nic więc dziwnego, że problem krzywicy dotyczy głównie małych dzieci i niemowląt. To u nich stosunek wapnia i fosforu jest w najmniejszym stopniu zachowany,
  • mało ilość promieni słonecznych jest kolejnym z powodów występowania tej choroby. Jak wspominaliśmy już wcześniej, dzieci i niemowlęta mają ograniczony kontakt ze słońcem. Jest to spowodowane dużą urbanizacją, niewychodzeniem na spacery z dzieckiem, czy też faktem zimnego klimatu, w jakim dziecko dorasta;
  • wcześniactwo jest kolejnym powodem, przez który dzieci urodzone przedwcześnie mogą mieć problem z krzywicą. Jest to spowodowane tym, że wcześniaki mają mniejszy zapas witaminy D zgromadzonej pod skórą.